معرفی آثار تاریخی و فرهنگی اهل سنّت در بندرعباس

معرفی آثار تاریخی و فرهنگی اهل سنّت در بندرعباس

مسجد گله‌داری بندرعباس

مسجد گله‌داری بندرعباس واقع در محله‌ی اوزی‌ها یکی از مساجد اهل سنّت بندرعباس و یکی از نقاط دیدنی این شهر است.

بانی اصلی این بنا، حاج شیخ احمد گله‌داری می‌باشد که ساخت آن به سال ۱۲۹۶ هجری قمری باز می‌گردد.

این اثر در فهرست آثار تاریخی ملّی ایران به ثبت رسیده‌است. شبستان این مسجد دارای ۳۶ ستون مزین به گچ‌کاری با الهام از معماری دوران قاجار است. این مسجد امروز محل نماز نمازگزاران و مکاتی برای بازدید گردشگران است.

مسجد جامع اهل سنّت

مسجد جامع اهل سنّت بندرعباس واقع در خیابان دلگشا، یکی از مساجد قدیمی شهر بندرعباس می‌باشد که معماری اولیه آن به دوران زندیه باز می‌گردد.

بانی اولیه این مسجد شخصی بنام حاج زین‌العابدین ابوالقاسم اوزی بوده که با توجّه به قدمت تاریخی این مسجد که به بیش از ۲۵۰ سال قبل بازمی‌گرد، بارها این بنا مورد مرمت و تجدید ساخت قرار گرفته­است که آخرین بار آن به دهه ۸۰ شمسی بر می­گردد.

محراب این مسجد با کاشی‌کاری سنّتی ایرانی تزئین شده است و بخش‌هایی از ستون‌های تاریخی این مسجد در انتهای آن همچنان پابرجا و مورد بازدید علاقمندان است.

حمام گله‌داری

حمام گله‌داری یکی از آثار تاریخی شهر بندرعباس است که توسط یکی از تجار بزرگ این شهر بنام شیخ احمد گله‌داری در دوران قاجار ساخته شده‌است.

این حمام در محله اوزی‌های بندرعباس و در نزدیکی مساجد جامع و گله داری قرار دارد.

 حمام گله داری با نیّت ارائه خدمات اجتماعی به مردم ساخته شده است و با توجّه به نزدیکی به مسجد گله‌داری وقف این مسجد شده و با این نام معروف شده‌است.

در ساخت این حمام از سنگ‌های دریایی و ساروج محلی و گچ دستکوب استفاده شده‌است که این مصالح با توجّه به رطوبت بالای ناشی از نزدیکی به دریا از استحکام زیادی برخوردار می‌باشد.

در فضای معماری حمام گله‌داری، مانند سایر حمام‌های دیگر نواحی کویری ایران دارای فضای بینه، گرمخانه، خزینه و سربینه می باشد.

مجتمع علوم دینی اهل سنّت و جماعت بندرعباس

مدرسه علوم دینی اهل سنّت بندرعباس با تلاش شیخ محمد ضیایی (رحمة الله علیه) و همّت حاج ابراهیم عباسی در سال ۱۳۶۰ هجری شمسی در محله خواجه عطاء بندرعباس بر پایه‌ی تدریس فقه شافعی و با ۳۰ طلبه کار خود را آغاز کرد.

این مدرسه در سال ۱۳۷۷ با تاسیس دوره‌ی عالی در رشته‌ی دعوت و اصول دین در بخش برادران و خواهران وارد مرحله تازه­ای از فعالیت خود شد.

در حال حاضر  ۲۰۰ طلبه برادر و خواهر در دوره عالی و ۱۶۰ طلبه در دوره مقدمات در این مجتمع در حال تحصیل هستند.

انجمن خیریه و خدمات اجتماعی بندرعباس

انجمن خیریه و خدمات اجتماعی بندرعباس در سال ۱۳۵۰ توسط جمعی از بزرگان و معتمدین و دانش آموختگان اهل سنّت تاسیس شد. این انجمن با هدف تحکیم حس نوع دوستی و افزایش مشارکت مردم در فعالیت­های اجتماعی و خیریه و ایجاد جامعه­ای مسئولیت پذیر و پویا در طول پنجاه سال فعالیت خود، همواره نقشی اساسی در جامعه اهل سنّت بندرعباس داشته است.

به لطف پروردگار و حمایت مردم، انجمن همواره در تمامی حوادث طبیعی و رویدادهای خیریه حضوری فعال داشته و در جهت حمایت از محرومان تلاش نموده است.